AMD Mendocino APU tanıtıldı: İşte özellikleri

Tayvan’da gerçekleşen Taipei Memleketler arası Bilgi Teknolojileri Fuarı’nda (COMPUTEX) sahneye çıkan AMD, dizüstü bilgisayarlara güç verecek yeni jenerasyon Mendocino APU tahlilini tanıttı. Ocak ayında karşımıza çıkan Ryzen 6000 ‘Rembrandt’ APU’lar premium dizüstü bilgisayarlara hitap ederken; Mendocino ise daha çok 1000 dolar bandının altındaki aygıtlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

AMD Mendocino APU özellikleri

Mendocino APU, AMD’nin Zen 2 mikro mimarisinin yanı sıra gelişmiş RDNA 2 grafik çekirdek mimarisiyle birlikte geliyor. Hatırlanacağı üzere Ryzen 6000 serisi “Rembrandt” APU’larda Zen 3+ çekirdek mimarisine yer veriliyordu.

Mendocino sekiz iş parçacıklı dört adet Zen 2 çekirdeğinden oluşuyor. AMD, APU’nun öteki özelliklerine değinmedi fakat işlemci gücü açısından, Zen 2 çekirdeklerini kullanan Ryzen 4000 (Renoir) yongalarıyla benzeyeceği kestirim ediliyor.

Ortadaki en büyük farklardan bir tanesi: Renoir 7nm fabrikasyon sürecinden geçerken, Mendocinu ise TSMC tarafından 6nm ile üretildi ve bu da, yeni APU’da daha yüksek saat suratları göreceğimiz manasına geliyor.

AMD Mendocino APU, LPDDR5 bellek teknolojisini kullanıyor. Veriyolunun ise çift kanallı (64 bit) mı yoksa dört kanallı (128 bit) mı olacağı açıklanmadı.

Mendocino’nun güçlü yanlarından biri de pil ömrü. AMD, kullanıma bağlı olarak en az 10 saatlik batarya müddeti sunacağını belirtiyor. Başka Ryzen işlemcilerde daha uygun mühletlere rastlamıştık. Lakin Mendocino, maliyeti 399 ila 699 dolar ortasında olan dizüstü bilgisayarlara güç sağlayacak ve bu fiyat aralığı için 10 saat epeyce makul.

Açıklamaya nazaran Mendocino bu yılın dördüncü çeyreğinde piyasaya sürülecek. Birinci kullanılacağı dizüstü bilgisayarlardan birinin, Lenovo’nun yakında çıkacak Ideapad 1 modeli olması planlanıyor.