Instagram’ın en büyük eksiklerinden biri çözülüyor!

Instagram’da gönderileri tekrar paylaşma imkanı bulunmuyor. Kullanıcıların, bir fotoğrafı / görüntüyü kendi hesaplarında yayınlamak için, Instagram ile direkt alakası olmayan üçüncü taraf repost uygulamalarından faydalanmaları gerekiyor. Lakin bunlar, hesaba erişim gerektirdiğinden güvenilirliği tartışmaya açık.

Toplumsal medya platformu, bu eksikliği gidermek için harekete geçti. Haberi birinci olarak taşınabilir uygulama geliştiricisi Alessandro Paluzzi duyurdu. Paluzzi, Instagram tarafından geliştirilen repost düğmesi hakkında kıymetli bilgiler paylaşarak özelliğin nasıl çalışacağını anlamamızı sağladı.

Instagram, repost özelliğini getiriyor

Instagram kullanıcılarının yıllardır istediği ancak bir türlü sonuca ulaşamadığı ‘Repost’ butonu nihayet geliyor. Uygulama içerisindeki paylaşım menüsüne eklenen yeni buton ‘WhatsApp Status’, ‘Instagram Stories’, ‘SMS’ üzere öbür paylaşım seçeneklerinin çabucak yanında yer alıyor.

Alessandro Paluzzi, repost butonunun ekran manzarasını yayınladı. Bir kullanıcı yine paylaşmak istediği gönderinin sağ üst köşesinde bulunan menü düğmesine tıkladığında özellik faal oluyor. Ekrana gelen seçenekler ortasında bulunan repost ikonuna bastığında, kelam konusu fotoğraf / görüntü kendi hesabında paylaşılıyor.

Aktarılan bilgilere nazaran Instagram, repost butonuyla paylaşılan bütün gönderileri profilde başka bir sekmeye yerleştirecek. Ayrıyeten repost edilen gönderide, sahibinin hesabı da gözükecek. Bu özelliği geçtiğimiz aylarda TikTok da getirmişti. Tıpkı vakitte Facebook ve Twitter platformlarında da uzun müddettir varlığını koruyor.

Yakında kullanıma açılacak

Instagram, repost butonunu şimdi genel kullanıma açmadı. Halihazırda geliştirme süreci devam ediyor ve çok yakında kullanıma sunulması bekleniyor. Bu ortada şirket yeni özellikler eklemeye devam ederken tasarım değişikliklerini de es geçmiyor. Geçtiğimiz günlerde, Instagram’ın TikTok’a epey benzeyen yeni ana sayfası ortaya çıkmıştı.