Ankara kulisleri asgari ücrete zam olup olmayacağı konuşuyor: İşte masadaki formüller!

Asgari ücretliler, memur ve emeklilerin gözü kulağı temmuz ayındaki yapılacak artırımda olacak. Hükümet cephesinden geçtiğimiz günlerde tüm çalışanların fiyatlarına yönelik bir çalışma yapıldığı bilgisi paylaşılmıştı. Pekala minimum fiyatta artışa gidilecek mi? Hangi formüller konuşuluyor? CNN Türk Muhabiri Arda Erdoğan mevzuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk- İş Lideri Ergün Atalay’ı kabulünün akabinde Ankara kulislerinde minimum fiyata artırım olup olmayacağı konuşuluyor. Bilhassa son ziyaretinin akabinde kulisler hareketlendi. Ergün Atalay yaptığı o açıklamada Erdoğan’ın bir çalışma olduğunu bizlerle paylaştı.

PEKİ TABAN FİYATA BİR ORTA ARTIRIM MÜMKÜN MÜ? MASADA NELER VAR ?

Özellikle birincisi klasik olarak minimum fiyat tespit kurulun toplanarak bir oran ölçüsünce minimum fiyata orta artırım yapılması, minimum fiyatın artırılması ve belirlenen yeni oranın yılın ikinci yarısı prestijiyle geçerli olması .. Şimdiye kadar yapılan artırımlar bu sistemle yapıldı. Bu sistemin tekrar uygulanması tarafında bir mani bulunmuyor. Hem personel hem patron kısmının toplantıya çağrılarak bu metodun uygulanması seçeneği masada.

Bir öbür ihtimal ise minimum fiyat üzerinde bulunan prim ve vergilere bir destekleme düzeneği getirilmesi. Hali hazırda taban fiyat 4.253bin  lira, bunun patrona maliyeti 5.879 bin liraya kadar yükseliyor.

Oransal artırımın brüt fiyatı artırmasından ötürü vergi ve prim takviyesi verilerek bürüt fiyatın birebir tutulması, lakin taban ücretlinin artırılması ise bir öteki seçenek olarak masada.

Brüt fiyattan her ay personel hissesine 700 lira, patron hissesine ise775 liralık bir sigorta primi kesintisi yapılıyor. İşsizlik sigortası fonuna da emekçi ve patron hissesinden toplam 150 lira aktarılıyor.

Bu sayılar üzerinden kimi oynamalar yapılarak birtakım desteklemeler verilerek ele geçen net fiyatın artırılması masada duruyor.

Sene başında bu yapılmıştı. Gelir ve damga vergisinde kimi desteklemelerle minimum fiyat artırılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde TİSK’le de bir görüşme yapmasını bekliyoruz.”