Bakan Karaismailoğlu: “Güçlü ve büyük Türkiye için çalışıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu, bir dizi ziyaret ve açılış merasimi için sabah saatlerinde Adana’ya geldi. Birinci olarak Organize Sanayi Bölgesi Köprülü Kavşağı Açılış Töreni’ne katılan Bakan Karaismailoğlu’na AK Parti Sözcüsü, Genel Lider Yardımcısı Ömer Çelik, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana Valisi Süleyman Elban ve kent protokolü eşlik etti.
Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun, kavşağın özellikleri hakkında bilgiler vermesinin akabinde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Sırf Adana’da değil, 81 vilayetimizin tamamında yatırımlar yapıyor, eserler inşa ediyor, milletimize hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalışıyoruz. Ülke genelindeki ulaşım ve haberleşme yatırımlarımızla ‘Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Bu amacımız doğrultusunda hükümetlerimiz devrinde ülkemizin sırf çehresini değil, geleceğini de aydınlatan projelerimiz için, milletimiz için 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu sayı içerisinde yüzde 61’lik oranla en büyük hissesi, karayolları projelerimiz alıyor” diye konuştu.

“Hizmetlerimizi ‘Hakka hizmet’ aşkı ile yürütüyoruz”

Ülke genelindeki karayolları yatırımlarından bahseden Bakan Karaismailoğlu, daha sonra şunları söyledi:
“Ülke genelindeki karayolu yatırımlarımızla bölünmüş yol uzunluğumuzu 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu iki katına çıkarıp, 3 bin 633 kilometreye, tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkardık. Köprü ve viyadüklerimizi de 2,5 kat artırarak trafikte kaybedilen vakitten ve yakıttan tasarruf ettik, bölgemizde karbon emisyonu salınımını azalttık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aşıyoruz. Biz sadece milletimizin kederinde, ona en düzgün hizmeti sunmanın peşindeyiz. 20 yıldır ülkemizin kalkınması, istihdam sağlanması, iktisadının büyümesi için projeler üretiyor, hizmetlerimizi ‘Hakka hizmet’ aşkı ile yürütüyoruz.”

“Son 20 yılda araç sayısı yüzde 170 arttı”

Son 20 yılda ülkedeki araç sayısının yüzde 170, taşıt hareketliliğinin ise yüzde 142 oranında arttığını anlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Yollarımızın işletme performansını artıran kesintisiz trafik akışıyla, seyahat müddetinde yıllık 10,5 milyar saat tasarrufu elde ettik. Yeni yollarla aralıkları kısaltarak önemli tasarruflar elde ediyoruz. Yıllık, vakitten 17 milyar 238 milyon dolar, akaryakıttan 908 milyon dolar, bakım tamirden 636 milyon dolar ve etraf tesirlerinden 16 milyon dolar etraf tasarrufu olmak üzere yıllık toplam 22 milyar 408 milyon dolar tasarruf sağladık. Son yirmi yılda ülkemizde araç sayısı yüzde 170 ve taşıt hareketliliği de yüzde 142 oranında arttı. Buna rağmen, çok değerli bir muvaffakiyete da imza attık. Yaptığımız yerinde yatırımlar ve yollarımız sayesinde kazalardaki can kayıplarımız yüzde 81 oranında azaldı. Bu da her yıl 12 bin can kurtarıyoruz manasına gelmektedir. Büyük yatırım hamlelerimizden Adana da hak ettiği hissesi alıyor. Bugüne kadar Adana’nın ulaşım ve bağlantı yatırımları için, 15 milyar 517 milyon liralık harcama yaptık. Adana’daki bölünmüş yol uzunluğunu 431 kilometreye çıkardık. Yollarımızda sürüş güvenliğini artırdık. Hükümetlerimiz devrinde Adana’da 238 kilometre tek yol imal ve güzelleştirmesi gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 2 bin 482 metreyi bulan 37 adet köprüyü tamamlayarak hizmete açtık. Adana’daki karayolları için yapılan harcamayı 10 milyar 450 milyon liraya yükselttik. Adana genelinde devam eden 12 farklı karayolu projesinin toplam bedeli 5 milyar 334 milyon liraya ulaşmakta” sözlerini kullandı.

“Baklalı kavşağımız, bu bölgenin araç trafik yoğunluğunu hafifletecek”

Açılışı yapılan kavşak hakkında da bilgiler veren Bakan Karaismailoğlu, “Bugün açılışını yaptığımız kavşağımız, 2 adet 53 metre uzunluğundaki köprü 485 metre uzunluğunda dönel ada ve 2 bin 960 metre uzunluğunda iki şeritli kavşak kollarından oluşmaktadır. Akdeniz Bölgemizin tarım, sanayi ve turizm merkezi Adana’mızı süratli tren ile Mersin, Osmaniye ve Gaziantep’e bağlıyoruz. Mevcut çizgi uzaklığı 361 kilometre olan demiryolumuz, projenin tamamlanmasıyla 58 kilometre kısalacak. Sınırın kısalmasıyla birlikte, seyahat müddeti 2 saat 15 dakikaya inecek. Baklalı kavşağımız, bu bölgenin araç trafik yoğunluğunu kıymetli oranda hafifletecek. Adana’mızın ticaret potansiyelinin büyük bir kısmını oluşturan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, yüklü olarak doğu tarafında gelişiyor” dedi.

“Canla başla çalışıyoruz”

Ülkenin gelişimi için hizmetleri sürdüreceklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, daha sonra şunları kaydetti:
“Adana’nın denizciliğini, tarımını, endüstrisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım ve irtibat projelerini hayata geçirdik, yenilerine de devam ediyoruz. Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, kentlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız ekonomik refaha ersin ve geleceğe itimatla bakabilsin. Ülkesine hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşmayan, milletin kaygısı ile dertlenmeyen bu yolda yürüyemez. Yaptığımız her bir kilometre yol ile halkımızın gönlüne bir defa daha ulaşıyor birliğimizi, beraberliğimizi güçlendiriyoruz. Biz sizleri, milletimizi, vatanımızı çok seviyoruz. Misyonumuza sıkı sıkı sarılıyor, çocuklarımız, gençlerimiz için güçlü ve büyük Türkiye’nin tesis edilmesi için canla başla çalışıyoruz. Çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz.” Konuşmaların akabinde kavşağın açılışı gerçekleştirildi.