Klavye tuşlarının görevleri!

Klavyeler bilgisayar kullanımı için en temel modüllerin başında geliyor. Klavyeler üzerinde bulunan harf, sayı, özel karakter ve işlev tuşlarının bilgisayarı yönlendirmede önemli rolleri bulunuyor. Kimisinin üzerinde harf, sayı ya da sembol bulunurken tuşların kimilerinin ise daha farklı misyonları mevcut. Biz de bu yazımızda klavye tuşlarının görevlerini bir ortaya getirdik.

Klavye tuşlarının görevleri

Klavye üzerinde birçok tuş bulunuyor. Birtakım tuşların yalnızca bir vazifesi olduğu üzere kimileri ise birden çok fonksiyona sahip. Harf ve sayıları söz eden tuşların yanı sıra birtakım özel misyonlu tuşlar da mevcut. Öte yandan tuş kombinasyonları ile çeşitli kısayollara ulaşmak da mümkün.

ESC tuşunun vazifesi: Bir uygulamadan çıkmak ya da bir komutu iptal etmek için kullanılır.

TAB tuşunun vazifesi: Etkin olarak kullandığını pencerenin kısımları ortasında süratlice geçiş yapmanızı sağlar. Ayrıyeten imleci birkaç boşluk ileri taşımak için kullanılır.

CAPS LOCK tuşunun misyonu: Bu tuş etkin olduğunda tüm yazdıklarınız büyük karakterle tabir edilir. Faal olmadığında ise küçük harflerle yazarsınız. Ekseriyetle bu tuşun üzerinde etkin olup olmadığını gösteren küçük bir ışık bulunur.

SHIFT tuşunun misyonu: Tek başına muhakkak bir misyonu olmayan bu tuş başka karakterle birlikte kullanılınca çeşitli fonksiyonlar kazanır. Bu tuşa basılı tutarak bir harf girdiğinizde bu harf büyük karakterle yazılır. Birebir vakitte klavye üzerinde bulunan tuşların sol üst kısımlarında yer alan sembolleri de yeniden SHIFT tuşu yardımıyla yazabiliyoruz.

CTRL tuşunun vazifesi: CTRL tuşu Çoklukla diğer bir tuş ile birlikte çalışır. Başka tuşlar ile birlikte kullanıldığında çeşitli kısayollar oluşturur. Örnek vermek gerekirse CTRL+C bir metni ya da bir belgeyi kopyalamanızı sağlar. CTRL+A ile de faal pencerenizde yer alan tabirlerin tümünü seçebilirsiniz.

Fn tuşunun vazifesi: Fn ile tabir edilen işlev tuşunu ekseriyetle küçük klavyelerde görüyoruz. Bu tıp klavyelerde tuşlar için fazla alan bulunmadığından F1’den F12’ye kadar uzanan işlev tuşlarına ikinci misyonlar veriliyor. Fn tuşu ile birlikte kullanıldığında bu tuşların ikinci vazifeleri faal edilebiliyor.

WINDOWS tuşunun vazifesi: WIN tuşu başlat menüsü açmakla birlikte birçok kısayolu da oluşturur. Örnek vermek gerekirse WIN+R ile Çalıştır kısmını açabilirsiniz.

ALT tuşunun vazifesi: Uygulamalarda menü sekmesini açmakta kullanılır. Lakin ALT tuşu da özel vazifeli tuşlardan bir adedidir. En çok bilinenlerden bir tanesi de ALT + TAB ile açık olan uygulamalar ortasında geçiş yapılabilmesi olarak gösterebiliriz.

SPACE (Boşluk) tuşunun vazifesi: Bir karakterlik boşluk bırakmak için kullanılmaktadır.

ALT GR tuşunun vazifesi: Özel tuşlardan bir adedidir. Birlikte basıldığında öteki tuşların sağ alt köşesinde bulunan simgelerin yazılmasını sağlar.

ENTER tuşunun vazifesi: Enter tuşunun farklı vazifeleri bulunuyor. Genel olarak hem bir hareketi onaylama hem de bir sonucu ekrana getirme süreci için kullanılabilir. Birebir vakitte yazı yazarken bir alt satıra geçmek için de ENTER tuşu misyon yapar.

BACKSPACE tuşunun misyonu: Yazıda imlecin bulunduğu kısımdan sola yanlışsız silme süreci için kullanılır.

DELETE tuşunun misyonu: Yazıda imlecin sağındaki karakterleri silmek için kullanılır. Tıpkı vakitte seçili belge ve klasörleri silme fonksiyonu de görür.

INSERT tuşunun vazifesi: Silerek yazma süreci için kullanılır.

HOME tuşunun vazifesi: İmleci bulunduğu satırın başına getirmek için kullanılır.

END tuşunun vazifesi: İmleci bulunduğu satırın sonuna getirmek için kullanılır.

PAGE UP tuşunun misyonu: Sayfa başına gelmek için kullanılır.

PAGE DOWN tuşunun vazifesi: Sayfa sonuna gelmek için kullanılır.

PRTSCR tuşunun vazifesi: Ekranın imajını almak için kullanılır. Kendi başına kullanıldığında ekranınızın imajını Paint üzere bir uygulama üzerine yapıştırmanız gerekir. WIN+PRTSC tuşuna bastığınızda ise imaj otomatik olarak ‘Ekran Görüntüleri’ klasörüne kaydedilir.

NUM LOCK tuşunun misyonu: NUM LOCK tuşu klavyenin nümerik tuşlarını faal hale getirmek için kullanılıyor. Bu sayede bu kısımda bulunan sayıları kullanabilirsiniz.

SCROLL LOCK tuşunun misyonu: Mouse’unuzun tekerleği ile sayfayı üst aşağı kaydırmayı etkin hâle getirmek ya da kapatmak için kullanılır.

PAUSE/BRAKE tuşunun misyonu: Bilgisayarın yaptığı süreçleri durdurmak için kullanılır. Rastgele bir tuşa basıldığında ise bilgisayar süreç yapmaya devam eder.

Fonksiyon tuşlarının görevleri:

 • F1 tuşu: Genel olarak bulunduğunuz programın yardım penceresini açmak için kullanılır.
 • F2 tuşu: Belge ve klasörlerin isimlerini değiştirmek için kullanılır. Tıpkı vakitte birtakım bilgisayarların BIOS ekranını açma misyonu de vardır.
 • F3 tuşu: Bulunduğunuz penceredeki arama kutusunu açmak için kullanılır.
 • F4 tuşu: Adres çubuğunu açmak için kullanılır.
 • F5 tuşu: Bulunduğunuz pencere ya da programı yenilemek için kullanılır.
 • F6 tuşu: Açık olan pencerenin sekmeleri ortasında geçiş yapmak için kullanılır. Tıpkı vakitte internet tarayıcısının adres kısmına ulaşmanızı da sağlar.
 • F7 tuşu: İmla ve dilbilgisi yanlışlarını denetlemek için kullanılır.
 • F8 tuşu: İnançlı Moda giriş ve kimi bilgisayarlarda da BIOS ekranının açılış tuşu olarak kullanılır.
 • F9 tuşu: Word programında çalışma sayfasını yenilemek için kullanılır. Tıpkı vakitte seçili alanların yenileştirilmesini sağlar. Ayrıyeten web sitesinde ‘okuyucu görünümü’nü açar.
 • F10 tuşu: Çalışma sayfasının menü çubuğunu aktifleştirmek için kullanılır.
 • F11 tuşu: Üzerinde çalışılan programı tam ekran moduna geçirmek için kullanılır.
 • F12 tuşu: İnternet tarayıcılarında Konsol kısmı açmak için kullanılır. Birebir vakitte Microsoft Word’de ‘Farklı Kaydet’ seçeneği olarak da misyon yapar.

Sayı ve semboller: Fonksiyon tuşlarının altında yer alan bu tuşlar genel olarak birden fazla vazifeye sahip. Bu tuşlar üzerlerinde yer alan sayı ve sembollerin yanı sıra SHIFT ve ALT GR tuşları yardımı ile üzerlerinde yer alan sembolleri de yazmamızı sağlar. SHIFT tuşu ile sol üst köşedeki karakterler yazılırken, ALT GR ile sağ alt taraftaki semboller yazılabilir.

Klavye tuşlarının vazifelerini elimizden geldiğince sizlere anlatmaya çalıştık. Siz klavyenizdeki tuşları ve kısayollarını biliyor muydunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.