Otobüs bileti fiyatları isyan ettirdi: ‘Bugün gömlekle yarın atletle gezeceğiz artık’

Akaryakıt fiyatlarına arka arda gelen artırımlar otobüs firmalarını vurdu. Bilet fiyatlarını direkt etkileyen motorinin litre fiyatının 30 TL’nin üzerine çıkmasının akabinde, bilet fiyatları artık günlük olarak değişim gösteriyor.

Maliyetlerinin bilet fiyatlarını karşılamadığını söyleyen otobüs firmalarında yeni devir başlıyor. Otobüs seyahatlerinde rezervasyon periyodu bitti. Artık bilet fiyatları günlük olarak belirlenecek.

Cumhuriyet TV‘ye konuşan sürücüler ve yurttaşlar, mazot fiyatlarından ötürü seyahat edemediklerini ve gelirlerinin önemli oranda düştüğünü söyledi.

‘KRİZ YOK DİYEN PALAVRA SÖYLÜYOR’

Şimdiye kadar AKP’ye oy verdiğini lakin artık ekonomik krizden ötürü desteklemediğini söyleyen bir yurttaş, “Elini vicdanına koyacak. Şu otobüslerin haline bakın. Kriz yok diyenler palavra söylüyor. Yeniden artırım geliyor. Kendi otomobillerinin deposu dolu gidiyor” tabirlerini kullandı.

‘SEFERLERİNİ İPTAL EDEN FİRMALAR VAR’

Mazot fiyatlarının geri çekilmesi gerektiğini söyleyen yurttaş, fakir kesitin gittikçe daha da çok fakirleştiğini söyledi ve ekledi: “Şimdiye kadar tüm oylarım Erdoğan’aydı. Bunu yapmayacaktı, vatandaşı bu kadar ezmeyecekti. Acısını halktan çıkarıyor.”

Benzine gelen artırımlardan ötürü masraflarının arttığını ve karlarının önemli oranda düştüğünü belirten sürücüler, kelamlarına şu halde devam etti:

  • Mazot pahalılandıkça bilet de artacak. Biz de para kazanmıyoruz şu an.

  • Yediğimiz yemeklerin bile fiyatı değişti, şahsi masraflarımız ikiye katlandı.

  • Bir otomobilin lastik, yağ, bakım sarfiyatı var. Yalnızca mazot masrafı yok. Seferlerini iptal eden firmalar var.