Telefondan ses gelmiyor! İşte yapılması gerekenler

Akıllı telefonların kullanım ömrü, tüm elektronik aygıtlarda olduğu üzere son derece kısıtlı. Vakti gelince, can sıkan arızalar patlak verebiliyor. Bunlar ekseriyetle onarılabilen arızalar olurken, kimi durumlarda geri dönüşü olmayan ve tamir edilemeyen meseleler olabiliyor. Burada en yaygın sorunlardan birisi de telefondan ses gelmeme sorunu. İşte telefondan ses gelmiyor arızasının tahlili için yapılması gerekenler!

Telefondan ses gelmiyor sorunu nasıl çözülür?

Telefondan ses gelmeme sorunu yazılımdan kaynaklıysa birkaç adımda çözülebiliyor. Lakin işin içerisinde hoparlörde meydana gelen mekanik bir arıza varsa, vakit kaybetmeden bir teknik servisten yardım almanız kritik bir değer taşıyor.

Rahatsız Etmeyin modunu devre dışı bırakın

Akıllı telefonlarda kullanıcı tecrübesini artıran birçok özellik mevcut. Bunlardan birisi de Rahatsız Etmeyin modu diyebiliriz. Etkin edilmesi halinde aramalar ve bildirimler sessize alınıyor, bildirim başlıkları da görüntülenmiyor. Tıpkı vakitte durum çubuğunda bir ay simgesi görünüyor. Şayet akıllı telefondan ses gelmeme üzere bir durum varsa, temel sebebi bu özellik olabilir.

Kulaklığın takılı olmadığından emin olun

Kulaklığın hoparlöre tesiri ne olacak demeyin. Çünkü hem kablolu hem de Bluetooth kulaklıklar, telefonlara bağlandığında hoparlörü otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Burada daha evvel aygıtınıza bağlanan bir eserin olup olmadığını denetim edin.

Fabrika ayarlarına döndürün

Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama, hoparlörün çalışmasını engelleyen uygulama yahut yazılım kaynaklı arızaları ortadan kaldırabilir. Şayet üstteki tahlil sistemleri işe yaramadıysa, bunu gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

Bu süreç için şu adımları izlemeniz gerekiyor;

  • Ayarlar’a girin
  • Gelen ekrandan Sistem’e girin
  • Açılan pencereden Sıfırlama seçeneğine tıklayın
  • Telefonu sıfırla seçeneğine tıklayın

Pili çıkarıp tekrar takın

Günümüz akıllı telefonları daha kompakt bir yapıda olmaları nedeniyle pilleri de eskisi üzere çıkarılamıyor. Detaylı bilgi için aygıtın kullanım kılavuzuna ya da üreticinin web sitesine bakmanızda yarar var. Eserin art kapağı açılabiliyorsa pili çıkarıp yine takmayı deneyin. Aksi durumlarda da geri dönüşü olmayan öteki arızalara neden olma ihtimali göz önüne alınarak rastgele bir müdahale de bulunmayın.

Hoparlörü temizleyin

Mobil aygıtların hoparlörleri, daima açık havayla temas ettikleri için toza ve kire maruz kalırlar. Bu nedenle vakit geçtikçe sesin çıkmasını engelleyecek seviyede tıkanmaları yüksek ihtimal. Telefondan ses gelmiyor şeklinde bir şikayetiniz varsa, yumuşak bir fırça, ucu sivri veya sert olmayan bir cisimle hoparlörleri dikkatli bir halde temizleyebilirsiniz.

Yukarıdaki tahlil metotları umarız işinize fayda. Lakin aksi bir durumda profesyonel bir dayanak almanın vakti gelmiş demektir.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.