Omicron varyantında ‘Long Covid’ etkisi ortaya çıktı

İngiltere’de King’s College London’dan bir araştırma takımı, yaklaşık 100 bin bireyden gelen dataları Covid-19 semptomlarının kaydedildiği bir uygulamada inceledi.

Araştırma sonucu elde edilen datalar, Omicron varyantı dalgası sırasında enfekte olanların yüzde 4’ünden biraz fazlasının, Delta varyantı dalgasında ise enfekte olanların yüzde 10’unun uzun Covid-19 semptomları gösterdiğini ortaya koydu.

Baş araştırmacı Dr. Claire Steves, hususa ait değerlendirmesinde, “Omicron varyantının, evvelki varyantlara nazaran uzun vadeli Covid-19’a neden olma mümkünlüğü değerli ölçüde daha düşük görünüyor lakin tekrar de Covid-19’a yakalanan her 23 bireyden 1’i dört haftadan uzun mühlet semptom gösteriyor” dedi.

1,4 MİLYON KİŞİNİN GÜNLÜK FAALİYETLERİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 1 Haziran’da yaptığı açıklamada, İngiltere’de 2 milyon kişinin uzun vadeli Covid-19’dan muzdarip olduğunu ortaya koymuştu.

ONS, uzun vadeli Covid-19’un 1,4 milyon insanın günlük faaliyetlerini olumsuz etkilediğini belirterek, hastalığın en yaygın belirtileri ortasında yorgunluk (yüzde 55), nefes darlığı (yüzde 32), öksürük (yüzde 23) ve kas ağrısı (yüzde 23) olduğunu kaydetmişti.

Ayrıca, uzun vadeli Covid-19’un bayanlar, 35-69 yaşındakiler, daha fakir bölgelerde yaşayanlar ile eğitim, sıhhat ve toplumsal bakım hizmetlerinde çalışanlar ortasında daha fazla görüldüğüne işaret edilmişti.