Canlı yayında transferi açıkladı: “Fenerbahçe’ye gelmeye hazır”

Yeni döneme Jorge Jesus önderliğinde argümanlı bir halde giriş yapmaya hazırlanan Fenerbahçe transfer dönemine da süratli bir giriş yaptı. Santa Clara’dan Lincoln Henrqiue’yi bonservisiyle ve PSV Eindhoven’dan Portekizli Bruma’yı ise satın alma opsiyonlu kiralık olarak takımına katan Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus’un istekleri doğrultusunda alternatif isimlere yönelecek.

Sarı Lacivertlilerde birçok oyuncuyla da yolların ayrılması bekelniyor. Bilhassa Samatta, Lemos, Caulker ve Meyer üzere kiralık oyuncularla ilgili son karar kampta verilecek. Kampın akabinde bu oyuncularla yolların ayrılması bekleniyor. 

Milliyet’in Fenerbahçe muhabiri Senad Ok, Skorer TV canlı yayınında Fenerbahçe’nin transfer gündemi, Mesut Özil ve kadrodan ayrılacak olan isimlerle ilgili değerli değerlendirmelerde bulundu.

Senad Ok’un değerlendirmeleri şu halde;

“BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU”

“Fenerbahçe cephesinden baktığımız İsmail Kartal ile yaşadığı gerginlik ve ağzından çıkan kelamlar nedeniyle takım dışı kaldı. Akabinde Jesus’a bunlar söylendi. Jesus da teknik yahut taktik açıdan Mesut’a yer vermey düşünmüyor. Mesut şunu anladı artık dönüşü olmadığını net formda açıkladı. Jesus açıklanmadan evvel mesleğini Fenerbahçe’de devam ettirmek istediğini tabir etmişti. Mesut Özil ile alakalı daha evvel söylediğimiz bahisler devam ediyor. Mesut cephesinden baktığımızda ise şöyle bir kırgınlığı var. Fenerbahçe’ye gelirken birtakım teklifler vardı MLS’ten. Daha âlâ teklifler olmasına karşın Fenerbahçe’ye gelmişti. Mesut kesinlikle “Benim etrafıma takım kurmayacaksanız ce takım dışı bırakacaksınız neden beni aldınız?” diye düşünüyordur. Soyunma odasında İsmail hocaya birtakım sözler kullandı. Bu mevzuda Mesut’a af çıkmadı. Mesut’un maliyeti ve gözden çıkarılmasının üzerine bir de soyunma odasında bu türlü bir olay yaşandı. İsmail hovayla soyunmda odasında, İsmail Kartal’la da soyunma odasında ezalar yaşadı. Sonrasında ise ‘Aslolan Fenerbahçe’ biçiminde bir twit atmıştı. Mesut yalnızca bu hareketlerinden ötürü değil esasen gözden çıakrılmıştı. Bardağı taşıran son damla oldu.”

“JESUS, MESUT’U DÜŞÜNMÜYOR”

“Mesut buraya gelmeden de yatırım yapabilirdi. Mesut, Endonezya’ya yatırım yapıyor orada ticaret yapıyor. Mesut’un cephesinden de bakmaya çalışıyorum. Ne zamanki babasıyla yollarını ayırdı daha özgür karar vermeye başladı. Vatan hasreti doğdu Mesut’ta ve evlendikten sonra ocuklarının Türkiye’de büyümesini istedi. Mesut’a Fenerbahçe’ye gelmeden evvel daha güzel teklifler vardı. Bir olayın tek tarafı yok. İki tarafın da hakikat ve yanlışları var. İş artık teknik karara geldi. İdare affetse de hoca Mesut’u düşünmüyor. Mesut’u az izlememize üzüldüm.”

“ÜZÜCÜ BİR SON OLDU”

“Takibi bırakması anlık bir olay. Yarın tekrar takip edebilir. Erkut Söğüt’ün açıklamalarının bir blöf olmadığını düşünüyorum. Mesut’un yanlışları var o kelamları hocana söylemeyeceksin. Lakin Fenerbahçe’nin de yanlışları var. Bugün Mesut Özil’i kadrona katıyorsan onun etrafına grup kuracak teknik adamı getirecektin ancak getiremedin. Mesut’u aldığın vakit onun etrafına bir oyun kurman gerekiyor. Mesut’tan randıman alamazsan her şeyi tartışılır. Mesut buraya nasıl olsa oynarım niyetiyle geldi. Üzücü bir son oldu.”

“KIM MIN JAE İÇİN RESMİ TEKLİF YOK”

“Kim Min Jae ile ilgili bir Jesus umudu var. Jesus’un gelmesiyle kıymetli bir teknik adamla çalışması Kim’in daha çok kendini geliştirmesi ve kendini Avrupa’da daha çok gösterme fırsatını bulabilir. Marcao, UEFA Avrupa Ligi’ndeki performansı sebebiyle kimi teklifler alıyor. Kim de Avrupa’da kendini gösterebilirse o da büyük teklifler alabiir. İstanbul’da olmaktan çok keyifli olduğunu lakin Avrupa gayesinin olduğunu söylüyor. Kendisini çok tatmin etmeyen teklifler gelmezse 1 yıl daha kalmak istiyor. Şu an Kim min Jae için kulübe gelen resmi bir teklif yok. Çıkış unsuru var ancak tam aşikâr olmamakla birlikte 20 milyon Euro civarında. Sen Kim Min Jae’yi istiyorsun ancak 20 vermek istemiyorsundur 15-16 milyon euro teklif edebilirsin lakin şu an bu türlü bir durum yok. Rastgele bir diyalog olmamış. Ben Kim’in gitme ihtimalini yüksek bulsam da güzel bir teklif olmazsa kalabileceğini ayrıyeten Jesus’la kendini daha çok gösterebileceğini de düşünüyorum.”

“YERLİ SOL BEK ARAYIŞI VAR”

“Marcelo ile ilgili gündemde olduğunu anladım fakat sonrasında bir gelişme olmadı. Sol bek için birinci tercihin yerli bir sol bek olduğunu duydum. Şayet yerli bir sol bek transfer edilirse Ferdi’yi sol önde de kullanabilir hoca. Böylece Ferdi kendi mevkisinde oynayabilir.”

“ABDÜLKERİM İÇİN EN DÜZGÜN TEKLİF GALATASARAY’DAN”

“Abdülkerim Bardakcı transferinde Fenerbahçe’nin teklifi Beşiktaş’ın teklifinden daha uygundu ancak akabinde Galatasaray devreye girdi. Şu an en düzgün teklifin Galatasaray’dan olduğu belirtiliyor. Oyuncunun birinci 11’de oynamak istediğini biliyoruz. Fenerbahçe’de Kim ve Serdar oynuyor. Galatasaray’da Marcao’nun gitme ihtimali var. Beşiktaş’ta Vida ayrıldı. Abdülkerim oynayabileceği bir ekibe gitmek istiyor.”

“JESUS’UN ACİL GEREKSİNİMLERİ GİDERİLDİ”

“Jesus gelir gelmez iki acil transfer istedi. biri Lincoln’ün bölgesi başkası de Bruma’nın bölgesine. Bunlar en acil transferlerdi ve transferler yapıldı. Hoca hazırlık maçlarında birtakım oyuncuları görmek istiyor. Samatta, Meyer, Caulker ve Lemos üzere oyuncuları görmek istiyor. Bu oyuncuların hangilerini kazanabilecekleri konusunda bir görüşme oldu. Caulker geldiğinde çok düzgün bir transferdi artık mi makûs oldu? Samatta’yı Fatih Terim istemişti akabinde Fenerbahçe’de mi berbat mü oldu. Frey’e makus oyuncu dediler gitti gol makinesine dönüştü. Yarın yahut sonraki gün bir transfer gelebilir. Biraz daha inançlı ve sakin bir biçimde ilerleyecek Fenerbahçe…”

“ERTUĞRUL TAŞKIRAN, FENERBAHÇE’YE GELMEYE HAZIR”

“Forvet transferi öncelik değil. Kamptan sonra muhakkak olacak. Jesus golcü transferinden evvel oyun sistemini oturtmak istiyor. Buna daha çok kıymet veriyor. Kaleci olarak Ertuğrul ismi ön plana çıkıyor. Fenerbahçe’ye gelmeye hazır lakin bir bonservis bedeli var. Trabzonspor da düşünüyor. Trabzonspor’un da Ertuğrul’a bir ilgisi var. Yeniden de Ertuğrul ile ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum. Kasımpaşa ile ilgili sorun çözülürse bu transfer gerçekleşebilir.”

“CARVALHO’NUN MAAŞI YÜKSEK ALTERNATİF İSİMLERE BAKILIYOR”

“Semedo transferiyle ilgili bir şey duymadım. Eksik bir şey söylemeyelim. Carvalho’nun maaşı çok yüksek alternatif isimlere bakılıyor. O bölge de Crespo da var. Çabuk edilmeyecek.”