DPI Nedir? Mouse DPI Ayarlama nasıl yapılır?

İnç başına nokta manasına gelen DPI, mouse imlecinin ekranda ne kadar süratli hareket edeceğini gösteren bir tabirdir. DPI hassasiyetini yükseltmeniz, mouse hareketlerinize daha süratli reaksiyon vermesine yol açar. Bu yüzden oyuncular için epey değerlidir. Pekala mouse DPI ayarlama nasıl yapılır?

Mouse DPI nasıl değiştirilir?

DPI ayarı çabucak hemen tüm mouse’larda bulunur, hatta birtakım mouse’larda üzerindeki düğmeler yardımıyla değiştirilebilir. Lakin hassasiyeti artırmak yahut azaltmak için Windows Ayarlar’ı yahut üretici yazılımını tercih etmek daha kullanışlı olacaktır.

Ofis tipi modeller ekseriyetle sabit DPI değerine yer verir. Profesyonel ofis ve gaming mouse’ları ise DPI bedelini bir yazılım yahut bir düğme ile ayarlama seçeneği sunar. Ayarlanan DPI kıymeti ne kadar yüksek olursa, ekrandaki hareket de o kadar hassas olacaktır.

DPI bedelinin yüksek ve düşük olarak seçilmesi büsbütün kullanıma bağlıdır. Günümüzdeki mouse’lar için inç başına nokta pahaları 400’den başlayıp 4000’e kadar çıkabilmektedir. Lakin çabucak hemen tüm mouse’ların olağan kıymeti 800-1200 ortasındadır.

Birçok gaming mouse’ta değiştirilebilir DPI seçenekleri bulunur. Kimileri sabit değişkenlere (1200, 1600, 2000), kimileri ise 400’den 4000’e kadar aralıktaki rastgele bir kıymeti yapılandırmaya müsaade verir. Ayrıyeten mouse üzerindeki DPI düğmesini özelleştirmek de mümkündür.

Mouse için DPI değiştirmenin iki standart yolu bulunur: Birincisi Logitech G Hub yahut Synapse üzere üreticilerin kendi yazılımlarını, oburu ise Windows Ayarlar’ı kullanmaktır. Windows üzerinden mouse DPI ayarlamak için yapmanız gerekenler şu biçimde:

  • Adım 1: Birinci olarak Ayarlar’a gidin.
  • Adım 2: Açılan ekran üzerinden Cihazlar > Fare yolunu izleyin.
  • Adım 3: Sağ tarafta yer alan ‘Ek fare seçenekleri‘ sekmesine tıklayın.
  • Adım 4: Karşınıza gelen menünün üst kısmında yer alan ‘İşaretçi Seçenekleri’ne gidin.
  • Adım 5: Hareket başlığının altındaki kısmından işaretçi suratını ayarlayabilirsiniz.

Hangi DPI pahasını seçmeliyim?

DPI hassasiyetinin, oyunculardan tasarımcılara kadar farklı kullanıcılar için değişkenlik gösterebileceğini göz gerisi etmemek lazım. Bundan ötürü mouse ile birkaç deneme yapmanızı ve size uygun ayarı seçmenizi öneriyoruz. Lakin standart kıymet olarak 800-1200 DPI’yı referans alabilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!