Elon Musk, sürücüsüz otomobiller için tarih verdi!

Tesla CEO’su Elon Musk Cuma günü Brezilya’daydı. Mahallî hükümet ile Amazon bölgelerini SpaceX’in Starlink uydu tabanlı internetine bağlamak için bir program başlatmak hedefiyle Brezilya’ya giden Musk ayrıyeten mahallî gazetecilerin Tesla hakkındaki sorularını da yanıtladı.

Elon Musk 2023 yılını işaret etti!

Elon Musk Brezilya’da gazetecilere verdiği demeçte, Tesla’nın gelecek yıl bu vakitlerde kontrol için direksiyon başında insan şoförlere gereksinim duymadan kendi kendine giden otomobillere sahip olacağını söyledi. Musk tarih olarak ise 2023 yılını gösterdi.

Musk, Tesla’nın bundan yaklaşık bir yıl sonra, yani Mayıs 2023 civarında, direksiyon başındaki insanlara muhtaçlık duymadan kendi kendine yol alabilen arabalara sahip olacağını tez etti. Musk bu açıklamayı daha evvel de yapmıştı.

Elon Musk daha evvel de 2022 yılının sonunda yollarda Tesla’nın 1 milyon robotaksisi olacağını belirtmişti. Geçtiğimiz günlerde Musk, bu yıl sonu için Tesla’nın amacı olan 1 milyon robotaksisini “FSD Beta’da 1 milyon kişi” olarak değiştirdi.

“Robotaxi” terimi, Tesla’nın direksiyonda şoför olmadan hizmet veren yeni teşebbüsünü söz ediyor. Öte yandan, Tesla’nın Tam Otonom Sürüş (FSD) Beta’sı, otonom sürüş sisteminin tüm özelliklerine sahip. Fakat birtakım durumlarda başarısız olabilen sistem, direksiyon başında bir şoför olmasını mecburî kılıyor. Şoförler rastgele bir aksi durumda denetimi ele alarak berbat sonuçlardan kaçınabiliyor.

Beta kademesindeki kişi sayısını arttırarak, Tesla’nın FSD sistemini daha geniş çerçevede test etmek ve daha fazla bilgi toplayarak sistemin geliştirilmesi amaçlanıyor. Kâfi güzelleştirmelerle Tesla, FSD sisteminin sonunda şoför dayanağına gerek duymadan kullanılabilecek kadar inançlı hale geleceğini umuyor. Lakin birçok değişken içermesi gereken bu sistemin güvenliği hâlâ sorgulanıyor. Elon Musk‘ın daha evvel de buna benzeri açıklamalar yapmış olması şoförsüz arabalara karşı kuşkuyu arttırmış durumda.

Pekala siz şoförsüz arabalar hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce Tesla tam otonom araçlarını ne vakit yollara çıkaracak ? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.