GTA 5 Mobile ufukta: Büyük anlaşma tamamlanıyor

Rockstar Games’in çatı şirketi Take-Two Interactive, taşınabilir oyunlarıyla tanınan Zynga’yı Ocak ayında satın aldı. Yetkili isimler, Take-Two’nun sahip olduğu konsol ve PC oyunlarının bir kısmını akıllı telefonlara getireceklerini belirtirken; bu açıklama sonrası bir müddettir hayali kurulan GTA 5 Mobile beklentisi de alevlendi.

Artık hususla alakalı kıymetli bir gelişme meydana geldi. 19 Mayıs Perşembe günü Take-Two ve Zynga’nın hissedarları, 12,7 milyar dolarlık muahedeyi onayladıklarını duyurdu. Bugün yani 23 Mayıs’ta ise muahede kapanacak ve Cuma gününden itibaren Zynga artık NASDAQ borsalarında süreç görmeyecek.

Take-Two ile Zynga mutabakatı kapandı

Birleşme kontratında belirtilen kurallar yeterince, sürecin tamamlanmasının akabinde Zynga, Take-Two ile birleşecek ve hissedarları, pay senedi başına 3,50 ABD doları nakit ve 0,0406 Take-Two ismi pay senedi almaya hak kazanacak.

Zynga CEO’su Frank Gibeau, yaptığı açıklamada şirketin oynaması fiyatsız oyunlar konusundaki tecrübesini ve yeni kuşak taşınabilir platformunu Take-Two’nun üretimleriyle birleştirmeye bir adım daha yakın olduklarını belirterek, “Ekibimizin Take-Two ile neler başarabileceğini sabırsızlıkla bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Böylece Frank Gibeau, GTA 5 Mobile’a bir sefer daha yeşil ışık yaktı. Take-Two İdare Heyeti Lideri ve CEO’su Strauss Zelnick’ten de açıklama geldi. Zelnick, mutabakata takviye veren hissedarlara teşekkür ederek şöyle konuştu:

Zynga ile olan kombinasyonumuzun şirketimiz için dönüştürücü olacağına inanıyoruz. Vizyonumuzu gerçekleştirirken ve maliyet sinerjilerini ve gelir fırsatlarını birlikte açarken, değerli bir büyüme elde edebileceğimize ve uzun vadeli hissedar pahası yaratabileceğimize inanıyoruz.”

GTA 5 Mobile ne vakit çıkar?

Şu anda Grand Theft Auto serisinin üç büyük oyunu: GTA San Andreas, GTA Vice City ve GTA 3, Android ve iOS‘ta oynanabiliyor. 2013 yılında piyasaya sürülen GTA 5 ise şimdi mobile gelmiş değil. Take-Two ve Zynga kanadından yapılan açıklamalar, oyuncuların hayalinin çok yakında gerçekleşebileceği ihtimalini güçlendiriyor.